30 Nisan 2020 Perşembe

1 Mayıs Etkinlik Planı ve Yarım Günlük Eğitim Akışı




 Etkinlik Adı: Canlıların İhtiyaçları
Etkinlik Türü: Fen-Türkçe-Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Yaş Grubu:48-72 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım1:Nesne-durum-olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır/yönelik sorular sorar/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım2:Nesne-durum-olayla ilgili tahminlerde bulunur.(Göstergeleri:Nesne-durum-olayın ipuçlarını söyler. İpuçlarını birleştirerek  tahminlerini söyler. Gerçek durumu inceler Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır )
Kazanım10:Mekanda  konumla ilgili yönergeleri uygular.(Göstergeleri:Nesnenin mekandaki konumunu söyler Mekanda konum alır.)
DİL GELİŞİM
Kazanım5:Dili iletişim amacıyla kullanır.(Göstergeleri:Konuşmayı başlatır/sürdürür/sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler.Duygu ve düşüncelerini söyler.)
Kazanım8:Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri:Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar/sorulara cevap verir/başkalarına anlatır.)
MOTOR GELİŞİM
Kazanım5:Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri:Müzik ve ritim eşliğinde dans eder/çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.)
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım10: Sorumluluklarını yerine getirir . (Göstergeleri:Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluğu yerine getirir.)
ÖĞRENME SÜRECİ
Çocuklar daire şeklinde minderlere oturur. Önlerine canlı insan,hayvan,bitki resimlerinin bulunduğu kartlar; arkalarına nesne ve eşya resimlerinin yer aldığı kartlar yerleştirilir.Çocuklardan önce önlerindeki kartları, sonra arkalarındaki kartları inceleyerek resmi anlatmaları istenir. Sonrada ön ve arkadaki  resimlerdeki farklı özellikler,öndekilerin kendi içinde-arkadakilerin kendi içinde ortak özellikleri hakkında fikir geliştirmeleri sağlanarak insan, hayvan be bitkilerin birer canlı oldukları, yaşamak için hava su ve yiyeceğe ihtiyaç duydukları; arkadakilerin nesne ve eşya olarak hava –su-yiyrceğe ihtiyaç duymadıklarına dikkat çekilir
.Kavanozun birine su doldurularak kapağına delikler açılır .İçine çeşitli bitkiler atılır. Getirilen tırtıl çocuklar tarafından gözlemlendikten sonra kavanoza bırakılır. Diğer boş kavanoza bitkiler atıldıktan sonra ağzı sıkıca kapatılır. Canlıların ihtiyaçlarıyla ilgili sohbeti hatırlamaları istenir. İki kavanozda oluşabilecek değişikliklerle ilgili tahmini düşünceleri alınır. Değişen durumları gözlemek üzere fen merkezine bırakılır.
.Çocuklardan canlı ve cansız varlıklara örnek vermeleri istenir. Çocuklardan önlerini sınıf pencerelerine döndürmeleri istenir. Öğretmen canlı bir şeyin ismi söylendiğinde önleri pencereye dönük, cansız bir şeyin ismi söylendiğinde arkaları pencereye dönük dans etmeleri istenir. Oyunun sonraki tekrarında ‘Canlılar-Cansızlar’ şarkısı söylenerek konumlarını kendileri belirlerler.
.Tırtılın kozadan çıkışını anlatan video izlenir. Canlıların ortak özelliklerinden , yaşama haklarından, korunmaları gerektiğinden sohbet edilir. Kelebeğin oluşum sürecini yansıtan önce nasıldı sonra ne oldu gibi  oluş zamanına göre değişimler karşılıklı konuşulur.
.El baskısıyla ve sihirli boya teknikleriyle ilgileri doğrultusunda canlı bir varlıkla ilgili resim çalışmaları yapmaları istenir.
MATERYALLER
Canlı ve Cansız nesne resimlerinden oluşan kartlar, 2  tane kavanoz,bitki çeşidi, tırtıl,kelebeğin oluşum videosu
SÖZCÜKLER
Canlılar-cansızlar, ihtiyaç, yaşama-korunma hakkı,tırtıl
KAVRAMLAR
Yön/Mekanda konum (ÖN-arka), Zıt (canlı-cansız)
DEĞERLENDİRME
-Kelebeğin oluşumu nasıldı , anlatır mısın ?
-Sokak  hayvanları sizce nerede yaşamak isterdi ?
-Sokak hayvanlarını gördüğünüzde ne hissedersiniz ? Ne yaparsınız ?
UYARLAMA
İşitme engelli çocuk varsa, görsellerden öğrendiklerini resim çizerek ifade etmesi sağlanır.
AİLE KATILIMI
Evcil hayvanı olan çocuklardan hayvanının çeşitli etkinliklerdeki resimleri (uyurken, beslenirken…) diğer çocuklardan hayvanat bahçesinde çekilmiş resimler haber mektuplarıyla istenir.
                                                                 EKLER
ŞARKI :                                                                    

Kedi,köpek ve böcek
Gezip dolaşıp yiyecek
Bizim gibi onlarda
Canlı canlı büyüyecek
Canlılar canlılar nefes alır yaşarlar :2

Kitap,kalem ve masa
Dururlar hep  burada
Bebek ve arabam da
Cansız cansız burada
Cansızlar cansızlar durup durup kalırlar :2
                                              YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI
Güne Başlama Zamanı
Çocuklar güler yüzle karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlanmaları söylenir. Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir, okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir
Oyun  Zamanı
Açık havada oyun
Kahvaltı,Temizlik
Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamaya lavaboya giderler. Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye yönelirler.
Etkinlik Zamanı
‘’Canlıların İhtiyaçları’’ isimli Fen-Türkçe-Müzik-Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlikleri (bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
Günü Değerlendirme Zamanı
Günlük plan içerisinde yer alan değerlendirme bölümü çocuklarla beraber yapılır.Bir sonra ki gün yapılacak çalışma hakkında çocuklara bilgi verilir.
Eve Gidiş
Hazırlıklar tamamlanır.Çocuklarla Vedalaşılır

AD SOYAD:SELİN ALTAN
BÖLÜM:KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/KESKİN MESLEK YÜKSEKOKULU/ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ/ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI (UZAKTAN ÖĞRETİM)




Hiç yorum yok:

Yorum Gönder