21 Mayıs 2020 Perşembe

22 Mayıs Etkinlik Planı ve Yarım Günlük Eğitim Akışı


Etkinlik Adı: En Güzel Heykel Kim?
Etkinlik Türü:Drama,oyun,hareket,sanat(Bütünleştirilmiş Bireysel Etkinlik)
Yaş Grubu:48-72 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım1. Nene/durum/olaya dikkatini veriri.(Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım3.Algıladıklarını hatırlar.(Göstergeleri:Nene durum olayı bir süre sonra yeniden söyler.Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.)
Kazanım10.Mekanda konumla ilgili yönergeleri uygular.(Göstergeleri:Nesnenin mekandaki konumunu söyler.Mekanda konum alır.)
DİL GELİŞİMİ
Kazanım7.Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar.(Göstergeleri:Sözel yönergeleri yerine getirir.Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)
SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım3.Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.(Göstergeleri:Duygu,düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır.Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)
MOTOR GELİŞİM
Kazanım1.Yer değiştirme hareketleri yapar.(Göstergeleri:Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar.)
ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen çocuklar gelmeden önce değişik heykel resimlerini çocukların görebilecekleri yerlere asar.
Çocuklar geldiğinde öğretmen çocukların resimleri incelemelerini ister.
Çocuklar resimleri inceledikten sonra öğretmen ‘’Sizlerle bir oyun oynayalım ‘’der ve çocuklarla beraber bahçeye çıkılır.
Öğretmen çocuklara oyunu anlatır.’’Yere bir çizgi çizeceğim. Siz çizgini gerisinde duracaksınız. Karşı tarafa sandalyeler çizeceğiz. Bir kişi de hakem olacak. Ben müzik açıp size koşun deyince sizde sandalyelere doğru koşacaksınız ve müzik eşliğinde istediğiniz gibi dans edeceksiniz Müzik durduğunda sandalyenin üstünde,altında veya yanında hayal ettiğiniz heykelin taklidini yapacaksınız En güzel heykel taklidi yapanı hakemimiz seçecek ve o kişi kazanacak’’ der. ‘’Ayrıca hayalimizdeki heykelleri yaparken nasıl gölgeler oluşacak? Gölgelerimiz bizim neremizde kalacak?’’ der. ‘’ Siz heykel taklidi yaparken bende gölgelerinizin fotoğrafını çekeceğim der. (etkinliğin güneşli bir havada yapılmasına dikkat edilmelidir.) Öğretmen’’Önce oyun için hazırlığımız yapalım der.’’
Oyun alanı hazırlanır. Öğretmen oyunu başlatır. Oyu esnasında öğretmen gölgelerin fotoğrafını çeker. Oyun bitiminde öğretmen çocuklarla birlikte sınıfa geri döner. Fotoğraflar çocuklara gösterilir. Çocuklardan gösterilen gölgelerin kime ait olduğunu tahmin etmeleri istenir. Gölgeler hakkında çocukların fikri alınır.
Daha sonra öğretmen masaları hazırlar. Masalarda kil hamuru ,oklava,kürdan,çubuk,artık materyaller vardır.
Öğretmen ‘’Masalarda kil hamurumuz ve çeşitli  materyallerimiz var . Sizler de heykeltıraşlarsınız  ve bu kilden hayalinizdeki  heykelleri yapabilirsiniz’’ der.
Çocuklar serbest bırakılır ve etkinliklerini tamamlamaları gözlemlenir.
MATERYALLER
Tebeşir,düdük,sandalye,kil hamuru,oklava,kürdan ve artık materyaller,fotoğraf makinesi
SÖZCÜKLER
Heykel,heykeltıraş,gölge
KAVRAMLAR
Yön/Mekanda konum (Yanında,altında,üstünde)
DEĞERLENDİRME
Etkinlik sonrasında çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir;
Resmini gördüğünüz heykeller nasıldı? Birlikte taklit edelim
Heykel olmak huşunuza gitti mi?
Heykel oyununu başka nasıl oynayabiliriz?
Heykeller başka nelerden yapılabilir?
AİLE KATILIMI
Ailelere haber mektubu ile kağıt hamuru tarifi verilir ve çocukları ile birlikte evde kağıt hamurunu hazırlayarak,hamurlardan çalışmalar yapmaları istenir.
UYARLAMA
Sınıfta Zihinsel Yeterliği Olan Bir Çocuk Varsa;
Eğer sınıfta zihinsel yeterliği olan çocuk varsa , oyun esnasında daha basit yönergeler verilir
Zihinsel yetersizliği olan çocuğun taklit ettiği heykelin gölgesini incelemesi için ek süre verilir ve sözel ipuçları kullanılır.
Sanat çalışması esnasında zihinsel yetersizliği olan çocuğa sözel ipuçları verilir.
Zihinsel yetersizliği olan çocuğa yaptığı çalışmalarda sözel pekiştireçler verilir.
                                     YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI
Güne Başlama Zamanı

Çocuklar güler yüzle karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlanmaları söylenir Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir, okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.

Oyun Zamanı
Açık havada oyun

Kahvaltı,Temizlik
Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamaya lavaboya giderler . Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye yönelirler

Etkinlik Zamanı

’En Güzel Heykel Kim?’ adlı Drama,Oyun,Hareket,Sanat (Bütünleştirilmiş Bireysel Etkinlik)

Günü Değerlendirme Zamanı

Çocuk açısından :
Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı. Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Fen ve matematik etkinliğinde yapılan resim onlara çok ilginç geldi ve resmin bir an önce kuruması için sabırsızlandılar.

Öğretmen Açısından :
Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasına çeşitli materyaller kullanılmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak  hazırlamaya dikkat edildi.

Program Açısından :
Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için birtakım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Hazırlanan etkinliğin hemen hemen her alana  hizmet vermesine dikkat edildi.

AD SOYAD: SELİN ALTAN
BÖLÜM: KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/ KESKİN MESLEK YÜKSEKOKULU/ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ/ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI (UZAKTAN ÖĞRETİM)







14 Mayıs 2020 Perşembe

15 Mayıs Etkinlik Planı ve Yarım Günlük Eğitim Akışı


Etkinli Adı: Vidalar ve Çiviler
Etkinlik Türü:Fen-Oyun-Müzik-Türkçe Etkinlikleri (bütünleştirilmiş büyük grup)
Yaş Grubu:48-72 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım1. Nene/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
DİL GELİŞİMİ
Kazanım4. Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır. (Göstergeleri:Cümle kurarken isim,fiil,bağlaç yapılarını kullanır.)
Kazanım5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri:Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır /sürdürür/sonlandırır. Sohbete katılır.)
SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım3.Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)
MOTOR GELİŞİM
Kazanım4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.Kalemi doğru tutar, kalem kontrolünü sağlar)
ÖĞRENME SÜRECİ
·         Tamir seti oyuncağı, plastik kaşık ve çatallar, plastik kaşık ve çataldan yapılmış, kız-erkek kuklası, sivri uçlu-yuvarlak uçlu ağaç ve kirpi – ayıcık resimleriyle farklılıkları gözlemleyeceği resimli pano asılır. Çocukların kavramı anlamaları için diğer özellikleri sabit olan aynı boy, renk ve malzeme özelliğindeki nesneler ve tek uçlu nesnellere dokunma çalışmaları yapılır. Farklı vücut bölgeleri ile el, avuç içi, ayak,bacak … kısımlarına dokundurarak yuvarlayarak hissetmeleri sağlanır. Çocuklardan ikili eş olmaları istenir. Eşlerden birisi masa altından diğerine nesneyi dokundurur diğeri sivrimi küt mü olduğunu anlamaya çalışarak ‘Görmeden Tanı’ oyunu oynanır.
·         Küt ve sivri nesne, eşya, doğa ve hayvan resimlerinden oluşan Sivri küt albümünü incelenerek küt ve sivri nesnelerin uçlar hakkında sohbet geliştirilir. Sohbet sırasında öğretmen sivri ve küt kelimelerini ses tonlama ve mimikler kullanarak ayrıştırır.
·         Ortada kurdele-ip yardımıyla 2 çember, çocuklardan da 2 grup oluşturulur. Gruplardan müzik bitimine kadar ucu sivri-küt eşyaları toplamaları istenir. Müzik bitiminde en çok eşya toplayan grup alkışlanır.
·         Her iki grup topladıkları nesne ve eşyaları ortada ne var ? sorusunu cevaplandırarak anlatır. Ortadaki materyallerin ortak ve farklı özellikleri, nesnenin uçları hakkında sohbet edilerek ‘Ortada ne var oyunu’ oynanır. Ortada ne var oyununda unutulan, dikkat çekmeyen nesneler için , ‘Ortadaki parlak şey nedir ? Ortada yeşil bir şey var?’ yönergeleriyle etkinlik çeşitlendirilir.
·         Vida-çivi şarkısı öğretmen eşliğinde söylenir
·         Vida ve çivi bilmeceleri sorularak cevaplar alındıktan sonra vida-çivi hareketleri canlandırılır.
·         Öğretmen ev yapımında kullanmak üzere erkeklerin çivi, kızların vida olduklarını hayal etmelerini ister’. Müzik açıldığında inşaat başlayacaktır, yönergesiyle sözsüz müzik eşliğinde yaratıcı dans etkinliği yapılır.
·         Tüm etkinliklerde sivri-küt kavramlarını ifade ederken farklı jest ve mimikler kullanılarak duyuşsal algıdan yararlanılır.

MATERYALLER
Tamir seti oyuncağı, plastik kaşık-çatal ve bunlardan yapılmış kız-erkek kuklaları, sivri-küt uçlu ağaç resimleri ,kirpi ve ayıcık resmi, Sivri-küt albümü

SÖZCÜKLER
Sivri-küt uç, ortak özellik, farklı özellik, inşaat,batmak,kaymak,tornavida,çivi,vida

KAVRAMLAR
Duyu (Sivri-Küt)

DEĞERLENDİRME
·         Bugün yaptığımız etkinliklere isim verecek olsanız adı ne olurdu?
·         Çivi ve vida olarak dans ederken neler hissettiniz?
·         Sınıfımızdaki sivri ve küt oyuncaklarımız nelerdir?

UYARLAMA
İşitme ve konuşma problemli çocuk varsa, nesnelerin özellik ve görevlerini canlandırarak anlatır

EKLER

ŞARKI:SİVR5İ KÜT

1)      Sivri sivri ağaçlar
Gökyüzüne uzanırlar
Sanki bulutları
Delecekmiş gibi yaparlar
Çivi gibi kalem ucu
Sivrilerden hep kaçmalı
Yakalarsa elini
Batırır dişini

2)      Ucu küt ağaçlar
Her yeri kaplarlar
Görünce yuvarlağını
Yastık koyup uyumalı
Küt müt
Biraz sanki yuvarlak
Dokununca eline
(Hiç) zarar olmayacak

                       YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

Güne Başlama Zamanı

Çocuklar güler yüzle karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlanmaları söylenir Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir, okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.

Oyun Zamanı
Açık havada oyun

Kahvaltı,Temizlik
Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamaya lavaboya giderler . Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye yönelirler

Etkinlik Zamanı

‘’Vidalar ve Çiviler’’ adlı Fen-Oyun-Müzik-Türkçe Etkinlikleri (bütünleştirilmiş büyük grup)

Günü Değerlendirme Zamanı

Çocuk açısından :
Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı. Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Fen ve matematik etkinliğinde yapılan resim onlara çok ilginç geldi ve resmin bir an önce kuruması için sabırsızlandılar.

Öğretmen Açısından :
Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasına çeşitli materyaller kullanılmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak  hazırlamaya dikkat edildi.

Program Açısından :
Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için birtakım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Hazırlanan etkinliğin hemen hemen her alana  hizmet vermesine dikkat edildi.


AD SOYAD: SELİN ALTAN
BÖLÜM: KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/ KESKİN MESLEK YÜKSEKOKULU/ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ/ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI (UZAKTAN ÖĞRETİM)






7 Mayıs 2020 Perşembe

8 Mayıs Etkinlik Planı ve Yarım Günlük Eğitim Akışı


Etkinlik Adı:Duygularımız
Etkinlik Türü:Türkçe,Drama,Fen-Matematik(Bireysel Etkinlik)
Yaş Grubu:48-72 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım1.Nesne/durum/olaya dikkatini verir.(Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım2.Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.(Göstergeleri:Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)
Kazanım17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.(Göstergeleri:Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın sonuçlarını söyler.)
DİL GELİŞİMİ
Kazanım8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.(Göstergeleri: Dinlediklerini/izlediklerini resim,müzik,drama,şiir,öykü gibi çeşitli yollarla sergiler.)
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım1.Kendisine ait özellikleri tanıtır.(Duyuşsal özelliklerini söyler.)
Kazanım8.Farklılıklara saygı gösterir. (Göstergeleri:Kendisinin farklı özellikleri olduğunu söyler. İnsanların farklı özellikleri olduğunu söyler.)
ÖĞRENME SÜRECİ
·         .Öğretmen önceden kızgın,üzgün,mutlu,şaşkın yüz ifadeleri olan resimler hazırlamıştır.
·         Öğretmen çocuklarla beraber oturur ve onlara en çok nelere güldüklerini,en çok nelere kızdıklarını,en çok nelere şaşırdıklarını sorarak sohbet eder.
·         Öğretmen daha sonra ‘’Şimdi size farklı resimler göstereceğim. Bu resimlerin neler olduğunu bilmenizi istiyorum’’ der. Resimler çocuklara gösterilir ve çocukların resimde gördükleri yüz ifadelerini söylemeleri için fırsat verilir.
·         Daha sonra öğretmen ‘’Sizlerle bir oyun oynayalım. Her birinizi tek tek yanıma çağıracağım ve diğer arkadaşlarınız görmeden size biraz önce gösterdiğim yüz ifadelerini göstereceğim sizde arkadaşlarınıza hiç konuşmadan hareketlerinizle gördüğünüz yüz ifadesini canlandıracaksınız ‘’der. Öğretmen çocukları teker teker yanına çağırır ve yüz ifadeleri çocuklar tarafından canlandırılır.
·         Öğretmen çalışma bitiminde daha önceden fon kartonundan hazırladığı grafiği çocuklara gösterir. Grafikte kız,erkek,açık saç rengi,koyu saç rengini gösteren resimler vardır. (çoğaltılabilir). Bu resimlerin karşısında da çocukların işaretleme yapabilecekleri boş satırlar oluşturulmuştur. Aynı zamanda satır büyüklüğünde grafiğin özelliğine göre  arkasında çift taraflı bant olan kartlar hazırlanarak kutuya atılmıştır. Öğretmen çocuklara grafiği anlatır. ‘’Sınıfımızda kızlar ve erkekler var ve her birimizin farklı özellikleri var. Bazılarımızın saç rengi açık, bazılarımızın saç rengi koyu renk. Şimdi hepinizin kutudan bir kart almanızı ve yanınızdaki arkadaşınızın özelliğine uygum yere yapıştırmanızı istiyorum’’ der.

MATERYALLER
Kızgın,mutlu,üzgün,şaşkın yüz ifadelerine ait resimler, fon kartonu, kutu, arkası yapışkanlı bant.

SÖZCÜKLER
Kız,erkek,koyu açık saç rengi,duyular

KAVRAMLAR
Duygu(Kızgın,Mutlu,Üzgün,Şaşkın)

DEĞERLENDİRME
Etkinlikten sonra çocuklara  aşağıdaki sorular yöneltilebilir

1.Biraz önce hangi duyguyu canlandırdınız ?
2.Mutlu, üzgün,kızgın olduğunuzda ne yaparsınız ?
3.Grafiğimizde başka neler olabilirdi ?

 AİLE KATILIMI
Ailelere haber mektubu ile cümle tamamlama testi gönderilir ve bu testi çocuklarının cevaplarına göre doldurmaları istenir

UYARLAMA
                 Sınıfta İşitme Yetersizliği Olan Bir Çocuk Varsa ;

Arkadaşları canlandırma yaparken tahminde bulunması için fırsat verilir ve hazırlanan resimlerden uygun olanı göstererek cevap vermesi istenir.
                                       EK
                   CÜMLE TAMAMLAMA TESTİ

1.En sevdiğim insan………dir
2.En beğendiğim renk …… dir
3.En sevdiğim yemek ….. dir
4. En severek çalıştığım faaliyet …. dir
5. Benim annem çok ….dir
6.Okulda …….. yı sevmiyorum
                                       YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

Güne Başlama Zamanı

Çocuklar güler yüzle karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlanmaları söylenir Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir, okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.

Oyun Zamanı
Açık havada oyun

Kahvaltı,Temizlik
Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamaya lavaboya giderler . Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye yönelirler

Etkinlik Zamanı

‘’Duygularımız’’ adlı Türkçe,drama , fen-matematik (bireysel etkinlik)

Günü Değerlendirme Zamanı

Çocuk açısından :
Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı. Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Fen ve matematik etkinliğinde yapılan resim onlara çok ilginç geldi ve resmin bir an önce kuruması için sabırsızlandılar.

Öğretmen Açısından :
Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasına çeşitli materyaller kullanılmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak  hazırlamaya dikkat edildi.

Program Açısından :
Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için birtakım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Hazırlanan etkinliğin hemen hemen her alana  hizmet vermesine dikkat edildi.

AD SOYAD: SELİN ALTAN
BÖLÜM: KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/ KESKİN MESLEK YÜKSEKOKULU/ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ/ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI (UZAKTAN ÖĞRETİM)