7 Mayıs 2020 Perşembe

8 Mayıs Etkinlik Planı ve Yarım Günlük Eğitim Akışı


Etkinlik Adı:Duygularımız
Etkinlik Türü:Türkçe,Drama,Fen-Matematik(Bireysel Etkinlik)
Yaş Grubu:48-72 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım1.Nesne/durum/olaya dikkatini verir.(Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım2.Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.(Göstergeleri:Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)
Kazanım17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.(Göstergeleri:Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın sonuçlarını söyler.)
DİL GELİŞİMİ
Kazanım8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.(Göstergeleri: Dinlediklerini/izlediklerini resim,müzik,drama,şiir,öykü gibi çeşitli yollarla sergiler.)
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım1.Kendisine ait özellikleri tanıtır.(Duyuşsal özelliklerini söyler.)
Kazanım8.Farklılıklara saygı gösterir. (Göstergeleri:Kendisinin farklı özellikleri olduğunu söyler. İnsanların farklı özellikleri olduğunu söyler.)
ÖĞRENME SÜRECİ
·         .Öğretmen önceden kızgın,üzgün,mutlu,şaşkın yüz ifadeleri olan resimler hazırlamıştır.
·         Öğretmen çocuklarla beraber oturur ve onlara en çok nelere güldüklerini,en çok nelere kızdıklarını,en çok nelere şaşırdıklarını sorarak sohbet eder.
·         Öğretmen daha sonra ‘’Şimdi size farklı resimler göstereceğim. Bu resimlerin neler olduğunu bilmenizi istiyorum’’ der. Resimler çocuklara gösterilir ve çocukların resimde gördükleri yüz ifadelerini söylemeleri için fırsat verilir.
·         Daha sonra öğretmen ‘’Sizlerle bir oyun oynayalım. Her birinizi tek tek yanıma çağıracağım ve diğer arkadaşlarınız görmeden size biraz önce gösterdiğim yüz ifadelerini göstereceğim sizde arkadaşlarınıza hiç konuşmadan hareketlerinizle gördüğünüz yüz ifadesini canlandıracaksınız ‘’der. Öğretmen çocukları teker teker yanına çağırır ve yüz ifadeleri çocuklar tarafından canlandırılır.
·         Öğretmen çalışma bitiminde daha önceden fon kartonundan hazırladığı grafiği çocuklara gösterir. Grafikte kız,erkek,açık saç rengi,koyu saç rengini gösteren resimler vardır. (çoğaltılabilir). Bu resimlerin karşısında da çocukların işaretleme yapabilecekleri boş satırlar oluşturulmuştur. Aynı zamanda satır büyüklüğünde grafiğin özelliğine göre  arkasında çift taraflı bant olan kartlar hazırlanarak kutuya atılmıştır. Öğretmen çocuklara grafiği anlatır. ‘’Sınıfımızda kızlar ve erkekler var ve her birimizin farklı özellikleri var. Bazılarımızın saç rengi açık, bazılarımızın saç rengi koyu renk. Şimdi hepinizin kutudan bir kart almanızı ve yanınızdaki arkadaşınızın özelliğine uygum yere yapıştırmanızı istiyorum’’ der.

MATERYALLER
Kızgın,mutlu,üzgün,şaşkın yüz ifadelerine ait resimler, fon kartonu, kutu, arkası yapışkanlı bant.

SÖZCÜKLER
Kız,erkek,koyu açık saç rengi,duyular

KAVRAMLAR
Duygu(Kızgın,Mutlu,Üzgün,Şaşkın)

DEĞERLENDİRME
Etkinlikten sonra çocuklara  aşağıdaki sorular yöneltilebilir

1.Biraz önce hangi duyguyu canlandırdınız ?
2.Mutlu, üzgün,kızgın olduğunuzda ne yaparsınız ?
3.Grafiğimizde başka neler olabilirdi ?

 AİLE KATILIMI
Ailelere haber mektubu ile cümle tamamlama testi gönderilir ve bu testi çocuklarının cevaplarına göre doldurmaları istenir

UYARLAMA
                 Sınıfta İşitme Yetersizliği Olan Bir Çocuk Varsa ;

Arkadaşları canlandırma yaparken tahminde bulunması için fırsat verilir ve hazırlanan resimlerden uygun olanı göstererek cevap vermesi istenir.
                                       EK
                   CÜMLE TAMAMLAMA TESTİ

1.En sevdiğim insan………dir
2.En beğendiğim renk …… dir
3.En sevdiğim yemek ….. dir
4. En severek çalıştığım faaliyet …. dir
5. Benim annem çok ….dir
6.Okulda …….. yı sevmiyorum
                                       YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

Güne Başlama Zamanı

Çocuklar güler yüzle karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlanmaları söylenir Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir, okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.

Oyun Zamanı
Açık havada oyun

Kahvaltı,Temizlik
Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamaya lavaboya giderler . Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye yönelirler

Etkinlik Zamanı

‘’Duygularımız’’ adlı Türkçe,drama , fen-matematik (bireysel etkinlik)

Günü Değerlendirme Zamanı

Çocuk açısından :
Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı. Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Fen ve matematik etkinliğinde yapılan resim onlara çok ilginç geldi ve resmin bir an önce kuruması için sabırsızlandılar.

Öğretmen Açısından :
Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasına çeşitli materyaller kullanılmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak  hazırlamaya dikkat edildi.

Program Açısından :
Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için birtakım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Hazırlanan etkinliğin hemen hemen her alana  hizmet vermesine dikkat edildi.

AD SOYAD: SELİN ALTAN
BÖLÜM: KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/ KESKİN MESLEK YÜKSEKOKULU/ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ/ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI (UZAKTAN ÖĞRETİM)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder