21 Mayıs 2020 Perşembe

22 Mayıs Etkinlik Planı ve Yarım Günlük Eğitim Akışı


Etkinlik Adı: En Güzel Heykel Kim?
Etkinlik Türü:Drama,oyun,hareket,sanat(Bütünleştirilmiş Bireysel Etkinlik)
Yaş Grubu:48-72 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım1. Nene/durum/olaya dikkatini veriri.(Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım3.Algıladıklarını hatırlar.(Göstergeleri:Nene durum olayı bir süre sonra yeniden söyler.Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.)
Kazanım10.Mekanda konumla ilgili yönergeleri uygular.(Göstergeleri:Nesnenin mekandaki konumunu söyler.Mekanda konum alır.)
DİL GELİŞİMİ
Kazanım7.Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar.(Göstergeleri:Sözel yönergeleri yerine getirir.Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)
SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım3.Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.(Göstergeleri:Duygu,düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır.Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)
MOTOR GELİŞİM
Kazanım1.Yer değiştirme hareketleri yapar.(Göstergeleri:Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar.)
ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen çocuklar gelmeden önce değişik heykel resimlerini çocukların görebilecekleri yerlere asar.
Çocuklar geldiğinde öğretmen çocukların resimleri incelemelerini ister.
Çocuklar resimleri inceledikten sonra öğretmen ‘’Sizlerle bir oyun oynayalım ‘’der ve çocuklarla beraber bahçeye çıkılır.
Öğretmen çocuklara oyunu anlatır.’’Yere bir çizgi çizeceğim. Siz çizgini gerisinde duracaksınız. Karşı tarafa sandalyeler çizeceğiz. Bir kişi de hakem olacak. Ben müzik açıp size koşun deyince sizde sandalyelere doğru koşacaksınız ve müzik eşliğinde istediğiniz gibi dans edeceksiniz Müzik durduğunda sandalyenin üstünde,altında veya yanında hayal ettiğiniz heykelin taklidini yapacaksınız En güzel heykel taklidi yapanı hakemimiz seçecek ve o kişi kazanacak’’ der. ‘’Ayrıca hayalimizdeki heykelleri yaparken nasıl gölgeler oluşacak? Gölgelerimiz bizim neremizde kalacak?’’ der. ‘’ Siz heykel taklidi yaparken bende gölgelerinizin fotoğrafını çekeceğim der. (etkinliğin güneşli bir havada yapılmasına dikkat edilmelidir.) Öğretmen’’Önce oyun için hazırlığımız yapalım der.’’
Oyun alanı hazırlanır. Öğretmen oyunu başlatır. Oyu esnasında öğretmen gölgelerin fotoğrafını çeker. Oyun bitiminde öğretmen çocuklarla birlikte sınıfa geri döner. Fotoğraflar çocuklara gösterilir. Çocuklardan gösterilen gölgelerin kime ait olduğunu tahmin etmeleri istenir. Gölgeler hakkında çocukların fikri alınır.
Daha sonra öğretmen masaları hazırlar. Masalarda kil hamuru ,oklava,kürdan,çubuk,artık materyaller vardır.
Öğretmen ‘’Masalarda kil hamurumuz ve çeşitli  materyallerimiz var . Sizler de heykeltıraşlarsınız  ve bu kilden hayalinizdeki  heykelleri yapabilirsiniz’’ der.
Çocuklar serbest bırakılır ve etkinliklerini tamamlamaları gözlemlenir.
MATERYALLER
Tebeşir,düdük,sandalye,kil hamuru,oklava,kürdan ve artık materyaller,fotoğraf makinesi
SÖZCÜKLER
Heykel,heykeltıraş,gölge
KAVRAMLAR
Yön/Mekanda konum (Yanında,altında,üstünde)
DEĞERLENDİRME
Etkinlik sonrasında çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir;
Resmini gördüğünüz heykeller nasıldı? Birlikte taklit edelim
Heykel olmak huşunuza gitti mi?
Heykel oyununu başka nasıl oynayabiliriz?
Heykeller başka nelerden yapılabilir?
AİLE KATILIMI
Ailelere haber mektubu ile kağıt hamuru tarifi verilir ve çocukları ile birlikte evde kağıt hamurunu hazırlayarak,hamurlardan çalışmalar yapmaları istenir.
UYARLAMA
Sınıfta Zihinsel Yeterliği Olan Bir Çocuk Varsa;
Eğer sınıfta zihinsel yeterliği olan çocuk varsa , oyun esnasında daha basit yönergeler verilir
Zihinsel yetersizliği olan çocuğun taklit ettiği heykelin gölgesini incelemesi için ek süre verilir ve sözel ipuçları kullanılır.
Sanat çalışması esnasında zihinsel yetersizliği olan çocuğa sözel ipuçları verilir.
Zihinsel yetersizliği olan çocuğa yaptığı çalışmalarda sözel pekiştireçler verilir.
                                     YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI
Güne Başlama Zamanı

Çocuklar güler yüzle karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlanmaları söylenir Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir, okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.

Oyun Zamanı
Açık havada oyun

Kahvaltı,Temizlik
Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamaya lavaboya giderler . Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye yönelirler

Etkinlik Zamanı

’En Güzel Heykel Kim?’ adlı Drama,Oyun,Hareket,Sanat (Bütünleştirilmiş Bireysel Etkinlik)

Günü Değerlendirme Zamanı

Çocuk açısından :
Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı. Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Fen ve matematik etkinliğinde yapılan resim onlara çok ilginç geldi ve resmin bir an önce kuruması için sabırsızlandılar.

Öğretmen Açısından :
Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasına çeşitli materyaller kullanılmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak  hazırlamaya dikkat edildi.

Program Açısından :
Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için birtakım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Hazırlanan etkinliğin hemen hemen her alana  hizmet vermesine dikkat edildi.

AD SOYAD: SELİN ALTAN
BÖLÜM: KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/ KESKİN MESLEK YÜKSEKOKULU/ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ/ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI (UZAKTAN ÖĞRETİM)







Hiç yorum yok:

Yorum Gönder