14 Mayıs 2020 Perşembe

15 Mayıs Etkinlik Planı ve Yarım Günlük Eğitim Akışı


Etkinli Adı: Vidalar ve Çiviler
Etkinlik Türü:Fen-Oyun-Müzik-Türkçe Etkinlikleri (bütünleştirilmiş büyük grup)
Yaş Grubu:48-72 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım1. Nene/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
DİL GELİŞİMİ
Kazanım4. Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır. (Göstergeleri:Cümle kurarken isim,fiil,bağlaç yapılarını kullanır.)
Kazanım5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri:Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır /sürdürür/sonlandırır. Sohbete katılır.)
SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım3.Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)
MOTOR GELİŞİM
Kazanım4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.Kalemi doğru tutar, kalem kontrolünü sağlar)
ÖĞRENME SÜRECİ
·         Tamir seti oyuncağı, plastik kaşık ve çatallar, plastik kaşık ve çataldan yapılmış, kız-erkek kuklası, sivri uçlu-yuvarlak uçlu ağaç ve kirpi – ayıcık resimleriyle farklılıkları gözlemleyeceği resimli pano asılır. Çocukların kavramı anlamaları için diğer özellikleri sabit olan aynı boy, renk ve malzeme özelliğindeki nesneler ve tek uçlu nesnellere dokunma çalışmaları yapılır. Farklı vücut bölgeleri ile el, avuç içi, ayak,bacak … kısımlarına dokundurarak yuvarlayarak hissetmeleri sağlanır. Çocuklardan ikili eş olmaları istenir. Eşlerden birisi masa altından diğerine nesneyi dokundurur diğeri sivrimi küt mü olduğunu anlamaya çalışarak ‘Görmeden Tanı’ oyunu oynanır.
·         Küt ve sivri nesne, eşya, doğa ve hayvan resimlerinden oluşan Sivri küt albümünü incelenerek küt ve sivri nesnelerin uçlar hakkında sohbet geliştirilir. Sohbet sırasında öğretmen sivri ve küt kelimelerini ses tonlama ve mimikler kullanarak ayrıştırır.
·         Ortada kurdele-ip yardımıyla 2 çember, çocuklardan da 2 grup oluşturulur. Gruplardan müzik bitimine kadar ucu sivri-küt eşyaları toplamaları istenir. Müzik bitiminde en çok eşya toplayan grup alkışlanır.
·         Her iki grup topladıkları nesne ve eşyaları ortada ne var ? sorusunu cevaplandırarak anlatır. Ortadaki materyallerin ortak ve farklı özellikleri, nesnenin uçları hakkında sohbet edilerek ‘Ortada ne var oyunu’ oynanır. Ortada ne var oyununda unutulan, dikkat çekmeyen nesneler için , ‘Ortadaki parlak şey nedir ? Ortada yeşil bir şey var?’ yönergeleriyle etkinlik çeşitlendirilir.
·         Vida-çivi şarkısı öğretmen eşliğinde söylenir
·         Vida ve çivi bilmeceleri sorularak cevaplar alındıktan sonra vida-çivi hareketleri canlandırılır.
·         Öğretmen ev yapımında kullanmak üzere erkeklerin çivi, kızların vida olduklarını hayal etmelerini ister’. Müzik açıldığında inşaat başlayacaktır, yönergesiyle sözsüz müzik eşliğinde yaratıcı dans etkinliği yapılır.
·         Tüm etkinliklerde sivri-küt kavramlarını ifade ederken farklı jest ve mimikler kullanılarak duyuşsal algıdan yararlanılır.

MATERYALLER
Tamir seti oyuncağı, plastik kaşık-çatal ve bunlardan yapılmış kız-erkek kuklaları, sivri-küt uçlu ağaç resimleri ,kirpi ve ayıcık resmi, Sivri-küt albümü

SÖZCÜKLER
Sivri-küt uç, ortak özellik, farklı özellik, inşaat,batmak,kaymak,tornavida,çivi,vida

KAVRAMLAR
Duyu (Sivri-Küt)

DEĞERLENDİRME
·         Bugün yaptığımız etkinliklere isim verecek olsanız adı ne olurdu?
·         Çivi ve vida olarak dans ederken neler hissettiniz?
·         Sınıfımızdaki sivri ve küt oyuncaklarımız nelerdir?

UYARLAMA
İşitme ve konuşma problemli çocuk varsa, nesnelerin özellik ve görevlerini canlandırarak anlatır

EKLER

ŞARKI:SİVR5İ KÜT

1)      Sivri sivri ağaçlar
Gökyüzüne uzanırlar
Sanki bulutları
Delecekmiş gibi yaparlar
Çivi gibi kalem ucu
Sivrilerden hep kaçmalı
Yakalarsa elini
Batırır dişini

2)      Ucu küt ağaçlar
Her yeri kaplarlar
Görünce yuvarlağını
Yastık koyup uyumalı
Küt müt
Biraz sanki yuvarlak
Dokununca eline
(Hiç) zarar olmayacak

                       YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

Güne Başlama Zamanı

Çocuklar güler yüzle karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlanmaları söylenir Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir, okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.

Oyun Zamanı
Açık havada oyun

Kahvaltı,Temizlik
Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamaya lavaboya giderler . Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye yönelirler

Etkinlik Zamanı

‘’Vidalar ve Çiviler’’ adlı Fen-Oyun-Müzik-Türkçe Etkinlikleri (bütünleştirilmiş büyük grup)

Günü Değerlendirme Zamanı

Çocuk açısından :
Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı. Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Fen ve matematik etkinliğinde yapılan resim onlara çok ilginç geldi ve resmin bir an önce kuruması için sabırsızlandılar.

Öğretmen Açısından :
Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasına çeşitli materyaller kullanılmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak  hazırlamaya dikkat edildi.

Program Açısından :
Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için birtakım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Hazırlanan etkinliğin hemen hemen her alana  hizmet vermesine dikkat edildi.


AD SOYAD: SELİN ALTAN
BÖLÜM: KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/ KESKİN MESLEK YÜKSEKOKULU/ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ/ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI (UZAKTAN ÖĞRETİM)






Hiç yorum yok:

Yorum Gönder